Výběr květin na pohřeb

Výběr květin na pohřeb záleží hlavně na vás, na vašich osobních preferencích a vztahu k zemřelému – či na tom, jaké květiny měla zesnulá osoba ráda.

Výběr květin na pohřeb

Barvy se volí spíše tmavší, pouze v případě velmi mladých lidí barva bílá (více o barvách květin zde).

Mezi nejoblíbenější květiny patří tyto:

Růže

Růže čítají více než 100 odrůd, většinu jsou k dostání po celý rok. Pěstují se především pro jejich krásný vzhled, vůni a širokou škálu barev.

Ačkoli obvykle růže symbolizuje lásku a vášeň, skrývá v sobě i další významy. Protože relativně rychle vadne, její opadané okvětní lístky symbolizují v mnoha kulturách pomíjivost života, potažmo smrt. Trny pak mohou odkazovat k bolesti, rudá barva připomíná krev. Dříve se vysazovaly na hroby a obětiště. Ve Švýcarsku se dodnes hřbitovu říká Rosengarten (zahrada růží).

Na pohřeb vybírejte nejlépe červenou, tmavě růžovou nebo oranžovou barvu.

Karafiáty

Karafiát je trvalka rozšířená prakticky po celém světě. U nás má jeho různorodé využití opravdu dlouhou tradici. Tato květina nabízí nespočet barevných variací a je cenově dostupná, navíc vydrží čerstvá i dva až tři týdny. Je proto jednou z nejčastěji volených květin do smutečních kytic.

Lilie

Lilie je vytrvalá bylina s cibulemi. Její květy jsou velmi nápadné. Nejčastější barvy jsou bílá, žlutá a růžová.

Lilie má velmi propracovanou symboliku. Často je spojována s nadějí, čistotou a novým zrozením, jindy ale také se smrtí. Její květy se nezřídka tesají do náhrobních kamenů.

Na pohřeb se nejlépe hodí tmavě bílé, žluté nebo fialové květy.

Gerbery

Gerbera se pro své krásné květy stala jednou z nejvíce používaných řezaných květin na světě. Barevná škála květů je téměř neomezená, jeden květ má často i lístky několika různých barev. Jde o nádhernou květinu, ať už jednotlivě či ve vazbě. Na hroby se často umisťuje i v květináčích.

Kopretinová chryzantéma

Takřka tradiční květina pro smuteční květinovou vazbu, ale také například výzdobu hrobů. Kopretinové chryzantémy nabízí široké množství odrůd v rozličných barevných odstínech.

Chryzantémy jsou v pohřební tématice považovány za symbol věčnosti.

Na pohřeb se nejlépe hodí tmavě růžové, fialové, bílé, cihlové nebo sytě červené.