Rady a tipy

Etiketa na pohřbu

Pohřeb patří mezi emocionálně nejnáročnější situace v našem životě. Je nejen posledním rozloučením se zesnulým, ale podstatnou roli hraje i vyjádření podpory nejbližším pozůstalým. Etiketa na pohřbu je důležitá. Ať už se účastníme z jakékoli pozice, měli bychom být dobře připraveni, čímž vyjádříme soustrast a úctu.

Etiketa na pohřbu

Oblečení na pohřeb

Při volbě ošacení zohledňujeme svůj vztah k zesnulému. Zpravidla platí, že čím bližší vztah, tím tmavší by zvolené oblečení mělo být. Na pohřeb v rámci rodiny je černá barva samozřejmostí. Při rozloučení s běžnějším známým lze volit tmavší odstíny hnědé, modré, fialové či šedé.

Muži by měli mít tmavý oblek bez lesku a nápaditých vzorů, bílou košili, černou kravatu a černé boty. Samozřejmostí jsou černé ponožky. V krajním případě lze tolerovat i tmavé, nejlépe černé džíny a tmavou košili. Vše samozřejmě bezchybně čisté.

Ženy by měly mít zahalená ramena a kolena. V případě úmrtí v užším rodinném kruhu jsou samozřejmostí černé šaty, v jiných případech postačí šaty tmavé. Tmavý šátek přes hlavu, stejně jako černá kabelka či klobouk mohou také patřit ke smutečnímu úboru. Celkově volte oblečení spíše konzervativní.

Největšími prohřešky proti etiketě jsou zejména světlé džíny, křiklavé barvy, výstřihy a minisukně, sportovní obuv či zašpiněné ošacení.

Průběh pohřbu

Průběh civilního pohřbu s obřadem ve smuteční síni je zpravidla následující:

  • po příchodu do obřadní síně pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev,
  • následuje skladba z hudební produkce,
  • na řadu přichází řečník, případně více řečníků,
  • následuje opět hudební produkce a odvoz samotné rakve (v některých případech rakev zůstává na místě po celou dobu obřadu),
  • kondolence nejbližším pozůstalým.

Církevní pohřeb probíhá odlišně. Po příchodu do kostela se hosté usadí a po vyslechnutí smuteční mše následují nosiče rakve, vybrané často z úzkého rodinného kruhu, na hřbitov, kde mohou sledovat uložení rakve do hrobu.

Jak kondolovat?

Pro kondolenci neplatí žádná šablona. Pokud se nám v daném momentě nedostává slov k vyjádření soustrasti, zcela postačí i pevný stisk ruky. V každém případě je třeba se vyvarovat planých frází. Vhodný čas pro kondolence je přibližně dva týdny poté, co k úmrtí došlo.

V případě kondolence při obřadu je nejvýmluvnější tiché podání ruky, případně jemná úklona. Tiše pronesená slova „upřímnou soustrast“ plně postačují. Pokud chceme pozůstalému nabídnout pomoc s dalšími záležitostmi, rozhodně to nespojujeme s kondolencí, ale vyčkáme na pozdější příležitost. Pokud je u obřadu kondolenční kniha, je vhodné ji pro kondolence využít.

Pokud zvolíme písemnou kondolenci, rozhodně se vyvarujeme elektronické cesty, tedy žádný e-mail či SMS. Za nevhodné může být považováno i použití telefonu k ústní kondolenci. Nejvhodnější je stručně napsaný dopis na bílém papíru nebo kondolenční list.

Pohřební hostina

V dnešní době jsou již velkolepé hostiny spíše minulostí, setkáme se spíše s obědem pro blízké příbuzné. Účast na hostině není povinná, stejně jako není nutné ji organizovat. Vše je na vlastním uvážení. Pokud ale hostinu organizujeme, je třeba dodržet základní pravidla. Nelze očekávat, že hosté pojedou na hostinu hromadnou dopravou – převoz je nutno zajistit.

Pohřební hostiny dělíme na tři základní typy:

Číše vína

Krátké setkání v odpoledních až večerních hodinách. Jde o uctění památky zemřelého u sklenky vína. Je možné podávat drobné pohoštění jako oříšky atd.

Oběd v restauraci

Na oběd se zve pouze nejužší rodina, případně velmi blízcí přátelé zesnulého. Menu může volit hostitel sám, v poslední době je ale zvykem spíše nechat hosty vybrat dle jídelního lístku. Před samotnou objednávkou je pronesen krátký přípitek na počest zesnulého.

Domácí hostina

Tato tradice je dnes již spíše záležitostí venkova. Schází se početná rodina včetně vzdálených příbuzných. Podává se vždy doma připravený oběd o všech chodech a samozřejmě alkoholické i nealkoholické nápoje.

Co napsat na stuhu smutečního věnce?

Smutečním věncem dáváme najevo svou lásku, smutek a úctu k zesnulému. Věnce jsou opatřeny smuteční stuhou, na kterou je možné umístit krátký vzkaz. Barva stuhy je volitelná – tradičními variantami jsou černá, bílá, modrá, zelená a vínová. Stuha je vázána tak, aby na věnci volně ležely dva cípy, opatřené textem.

Smuteční věnec

Dle tradice je vhodné na levý cíp umístit samotný vzkaz zemřelému nebo jeho oslovení. Na pravý cíp pak napsat váš vztah k zemřelému – například „Synové s rodinami“. Text na stuhu by však měl vždy vycházet přímo z vás a není tedy prohřeškem, pokud se rozhodnete pro jiný typ vzkazu.

V našem e-shopu můžete přidat stuhu ke všem květinovým darům, zvolit barvu stuhy, barvu písma a napsat text. Stuhu vám vytiskneme a upevníme do zvoleného věnce či květiny.

Příklady textů na smuteční stuhu:

  • Myslíme na Tebe
  • Vzpomínáme
  • Nezapomeneme
  • Na věčnou památku
  • Máme Tě v srdci napořád
  • S nadějí věčného shledání
  • S láskou a vděčností
  • S láskou
  • S hlubokou úctou
  • Na rozloučenou
  • Poslední pozdrav
  • Milované mamince
  • Dědečkovi

Výběr květin na pohřeb

Výběr květin na pohřeb záleží hlavně na vás, na vašich osobních preferencích a vztahu k zemřelému – či na tom, jaké květiny měla zesnulá osoba ráda.

Výběr květin na pohřeb

Barvy se volí spíše tmavší, pouze v případě velmi mladých lidí barva bílá (více o barvách květin zde).

Mezi nejoblíbenější květiny patří tyto:

Růže

Růže čítají více než 100 odrůd, většinu jsou k dostání po celý rok. Pěstují se především pro jejich krásný vzhled, vůni a širokou škálu barev.

Ačkoli obvykle růže symbolizuje lásku a vášeň, skrývá v sobě i další významy. Protože relativně rychle vadne, její opadané okvětní lístky symbolizují v mnoha kulturách pomíjivost života, potažmo smrt. Trny pak mohou odkazovat k bolesti, rudá barva připomíná krev. Dříve se vysazovaly na hroby a obětiště. Ve Švýcarsku se dodnes hřbitovu říká Rosengarten (zahrada růží).

Na pohřeb vybírejte nejlépe červenou, tmavě růžovou nebo oranžovou barvu.

Karafiáty

Karafiát je trvalka rozšířená prakticky po celém světě. U nás má jeho různorodé využití opravdu dlouhou tradici. Tato květina nabízí nespočet barevných variací a je cenově dostupná, navíc vydrží čerstvá i dva až tři týdny. Je proto jednou z nejčastěji volených květin do smutečních kytic.

Lilie

Lilie je vytrvalá bylina s cibulemi. Její květy jsou velmi nápadné. Nejčastější barvy jsou bílá, žlutá a růžová.

Lilie má velmi propracovanou symboliku. Často je spojována s nadějí, čistotou a novým zrozením, jindy ale také se smrtí. Její květy se nezřídka tesají do náhrobních kamenů.

Na pohřeb se nejlépe hodí tmavě bílé, žluté nebo fialové květy.

Gerbery

Gerbera se pro své krásné květy stala jednou z nejvíce používaných řezaných květin na světě. Barevná škála květů je téměř neomezená, jeden květ má často i lístky několika různých barev. Jde o nádhernou květinu, ať už jednotlivě či ve vazbě. Na hroby se často umisťuje i v květináčích.

Kopretinová chryzantéma

Takřka tradiční květina pro smuteční květinovou vazbu, ale také například výzdobu hrobů. Kopretinové chryzantémy nabízí široké množství odrůd v rozličných barevných odstínech.

Chryzantémy jsou v pohřební tématice považovány za symbol věčnosti.

Na pohřeb se nejlépe hodí tmavě růžové, fialové, bílé, cihlové nebo sytě červené.

Smuteční kytice a věnce

Květiny jsou od pradávna nedílnou součástí rozličných obřadů. Jak radostných, tak i těch neveselých. Správný výběr smuteční kytice či věnce na pohřeb je proto klíčový. Poznejte jejich historii, druhy, a naučte se, jak správně vybrat.

Smuteční kytice a věnce

Historie

Používání květin k uctění památky zesnulých můžeme vysledovat již u neolitických kultur. Dodnes zažitý zvyk zdobení hrobů k nám přišel ve 13. století společně s křesťanstvím. Slované jej převzali od byzantských kněží, kteří tuto tradici historicky udržovali.

V 17. století byla založena tradice pokládání věnců, v té době zpravidla složených z nekvetoucích květin. Populární byly a jsou zejména věnce vavřínové či ze jmelí. Od 19., a hlavně 20. století sledujeme posun k pestřejším, i kvetoucím variantám věnců, zdobených barevnými stuhami. V Čechách se používají zejména kruhové a oválné věnce.

Jak vybrat smuteční květiny?

I když je výběr smuteční kytice velmi osobní záležitostí – záleží například na tom, jaké květiny měla zesnulá osoba ráda, je potřeba brát na zřetel sezónnost některých druhů květin. Zkušený květinář vám zcela jistě poradí, zda jsou zvolené květiny v daném ročním období dostupné nebo ne. Neváhejte se proto zeptat.

Ideální jsou květiny živé, čerstvě řezané a pro smuteční obřad v sudém počtu. Abyste se vyhnuli zbytečným přešlapům, seznamte se se správnou etiketou na pohřbu.

Mezi nejoblíbenější květiny patří růže, gerbery, chryzantémy, karafiáty, lilie, kaly, orchideje, či anurie. Více se o významu jednotlivých květin se dozvíte zde.

Jakou zvolit barvu květin?

Pro muže se obecně dává přednost tmavším barevným odstínům např. červená, modrá, fialová či oranžová.

Květiny pro ženy bývají často ve světlejších odstínech např. bílá, růžová, žlutá nebo meruňková.

Pro děti a mladistvé se nejčastěji volí barva bílá (často lilie nebo kala), která značí nevinnost a čistotu. Bílé květy bývají doplněny pouze květinami a listy v odstínech zelené barvy.

Význam jednotlivých barev:
Mezi oblíbené barvy patří žlutá (teplá, jasná, úcta ke stáří), oranžová (sváteční, energická), červená (láska, vášeň), fialová (slavnostní, pompézní), modrá (touha a dála, tichá, vážná, studená), zelená (sjednocení, klid, mír) či bílá (nevinnost, jistota).

Živé nebo umělé květiny?

Obecně se pro smuteční obřady preferují živé květiny. Existují však i důvody, proč pořídit kytici umělou. Zvažte dobře, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Živé květy jsou klasickou volbou. Působí přirozeně, čistě a krásně voní. Každý kus je originál stvořený přírodou, a tak nikdy nepůsobí kýčovitě. Samozřejmě ovšem vyžadují jistou péči, opatrné zacházení a mají jen omezenou životnost.

Hlavní předností umělých květin je jejich odolnost a trvalost. Nevyžadují žádnou péči a jsou odolné vůči vnějším vlivům. Umělé květiny neopadávají a nezanechávají nepořádek. Dnes je již k dostání mnoho druhů a rozličných barevných provedení. Kvalitní umělé květiny jsou často k nerozeznání od květin živých, a pořídit lze i druhy do našeho prostředí normálně nevhodné. Kromě trvalého umístění zejména na hrob, můžou být také vhodnou alternativou silně aromatických květin s ohledem na silné alergiky mezi smutečními hosty.

Nevýhodou umělých květin je především jistá neosobnost, či právě absence vůně. V některých případech mohou také působit nepřirozeně.

Druhy smutečních kytic

Naše květinářství nabízí rozličné smuteční kytice, kytice na rakev, pohřební květinová aranžmá a smuteční věnce, které se liší zejména tvarem a způsobem uložení u rakve. Jejich výběr záleží na Vašem rozhodnutí dle vztahu se zesnulým, či na vašem osobním vkusu. Jednotlivé druhy naleznete přehledně rozdělené v našem e-shopu.

Jak kytici či věnec na pohřbu předat?

Osobně – smuteční hosté pokládají před začátkem smutečního obřadu kytice a věnce k rakvi, či na rakev samotnou. Ve smutečních obřadních síních často kytice a věnce ukládá k rakvi obřadník. Donesený smuteční věnec se mu nebojte svěřit. V okamžiku příchodu smutečních hostů je již celá kompozice připravená a k rakvi se pokládají již jen menší, většinou jednotlivé květy.

Přepravní službou – pokud se z nějakého důvodu nemůžete obřadu zúčastnit osobně, lze květiny k obřadu zaslat naší přepravní službou. Smuteční a kytice tak zároveň vyjádří vaši omluvu za neúčast. Přepravní službu můžete ale využít i v případě, kdy nemáte možnost dopravit objemné smuteční kytice a věnce k obřadu svépomocí. Vaše smuteční květiny budou k obřadu doručeny s předstihem a vy si s dopravou nemusíte dělat starosti.

Smuteční kytice se vystavují přímo na rakev nebo do prostoru před ní. Je-li smuteční obřad v kostele, mějte na paměti, že farář musí mít možnost k rakvi přistupovat, a proto se pro něj z jedné strany ponechává volný prostor. Smuteční věnce a květinová aranžmá se zpravidla vystavují na připravené stojany. Pokud chcete stojany přemístit, nemanipulujte s nimi sami a oslovte pracovníka pohřební služby nebo obřadníka. Je velmi důležité, aby smuteční květiny byly k obřadu dodány s dostatečným předstihem a byl tak dostatek času na jejich naaranžování a případné úpravy před samotným obřadem.

Dobří floristé jsou schopni kytici či věnec dopravit na sjednané místo. Smuteční kytice a věnce jsou pak jimi aranžovány přímo v obřadní místnosti, či předány pohřební službě.