Květiny jsou od pradávna nedílnou součástí rozličných obřadů. Jak radostných, tak i těch neveselých. Správný výběr smuteční kytice či věnce na pohřeb je proto klíčový. Poznejte jejich historii, druhy, a naučte se, jak správně vybrat.
- Historie
- Jak vybrat smuteční květiny?
- Jakou zvolit barvu květin?
- Druhy smutečních kytic
- Jak kytici či věnec na pohřbu předat?
Historie
Používání květin k uctění památky zesnulých můžeme vysledovat již u neolitických kultur. Dodnes zažitý zvyk zdobení hrobů k nám přišel ve 13. století společně s křesťanstvím. Slované jej převzali od byzantských kněží, kteří tuto tradici historicky udržovali.
V 17. století byla založena tradice pokládání věnců, v té době zpravidla složených z nekvetoucích květin. Populární byly a jsou zejména věnce vavřínové či ze jmelí. Od 19., a hlavně 20. století sledujeme posun k pestřejším, i kvetoucím variantám věnců, zdobených barevnými stuhami. V Čechách se používají zejména kruhové a oválné věnce.
Jak vybrat smuteční květiny?
I když je výběr smuteční kytice velmi osobní záležitostí – záleží například na tom, jaké květiny měla zesnulá osoba ráda, je potřeba brát na zřetel sezónnost některých druhů květin. Zkušený květinář vám zcela jistě poradí, zda jsou zvolené květiny v daném ročním období dostupné nebo ne. Neváhejte se proto zeptat.
Ideální jsou květiny živé, čerstvě řezané a pro smuteční obřad v sudém počtu. Abyste se vyhnuli zbytečným přešlapům, seznamte se se správnou etiketou na pohřbu.
Mezi nejoblíbenější květiny patří růže, gerbery, chryzantémy, karafiáty, lilie, kaly, orchideje, či anurie. Více se o významu jednotlivých květin se dozvíte zde.
Jakou zvolit barvu květin?
Pro muže se obecně dává přednost tmavším barevným odstínům např. červená, modrá, fialová či oranžová.
Květiny pro ženy bývají často ve světlejších odstínech např. bílá, růžová, žlutá nebo meruňková.
Pro děti a mladistvé se nejčastěji volí barva bílá (často lilie nebo kala), která značí nevinnost a čistotu. Bílé květy bývají doplněny pouze květinami a listy v odstínech zelené barvy.
Význam jednotlivých barev:
Mezi oblíbené barvy patří žlutá (teplá, jasná, úcta ke stáří), oranžová (sváteční, energická), červená (láska, vášeň), fialová (slavnostní, pompézní), modrá (touha a dála, tichá, vážná, studená), zelená (sjednocení, klid, mír) či bílá (nevinnost, jistota).
Živé nebo umělé květiny?
Obecně se pro smuteční obřady preferují živé květiny. Existují však i důvody, proč pořídit kytici umělou. Zvažte dobře, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Živé květy jsou klasickou volbou. Působí přirozeně, čistě a krásně voní. Každý kus je originál stvořený přírodou, a tak nikdy nepůsobí kýčovitě. Samozřejmě ovšem vyžadují jistou péči, opatrné zacházení a mají jen omezenou životnost.
Hlavní předností umělých květin je jejich odolnost a trvalost. Nevyžadují žádnou péči a jsou odolné vůči vnějším vlivům. Umělé květiny neopadávají a nezanechávají nepořádek. Dnes je již k dostání mnoho druhů a rozličných barevných provedení. Kvalitní umělé květiny jsou často k nerozeznání od květin živých, a pořídit lze i druhy do našeho prostředí normálně nevhodné. Kromě trvalého umístění zejména na hrob, můžou být také vhodnou alternativou silně aromatických květin s ohledem na silné alergiky mezi smutečními hosty.
Nevýhodou umělých květin je především jistá neosobnost, či právě absence vůně. V některých případech mohou také působit nepřirozeně.
Druhy smutečních kytic
Naše květinářství nabízí rozličné smuteční kytice, kytice na rakev, pohřební květinová aranžmá a smuteční věnce, které se liší zejména tvarem a způsobem uložení u rakve. Jejich výběr záleží na Vašem rozhodnutí dle vztahu se zesnulým, či na vašem osobním vkusu. Jednotlivé druhy naleznete přehledně rozdělené v našem e-shopu.
Jak kytici či věnec na pohřbu předat?
Osobně – smuteční hosté pokládají před začátkem smutečního obřadu kytice a věnce k rakvi, či na rakev samotnou. Ve smutečních obřadních síních často kytice a věnce ukládá k rakvi obřadník. Donesený smuteční věnec se mu nebojte svěřit. V okamžiku příchodu smutečních hostů je již celá kompozice připravená a k rakvi se pokládají již jen menší, většinou jednotlivé květy.
Přepravní službou – pokud se z nějakého důvodu nemůžete obřadu zúčastnit osobně, lze květiny k obřadu zaslat naší přepravní službou. Smuteční a kytice tak zároveň vyjádří vaši omluvu za neúčast. Přepravní službu můžete ale využít i v případě, kdy nemáte možnost dopravit objemné smuteční kytice a věnce k obřadu svépomocí. Vaše smuteční květiny budou k obřadu doručeny s předstihem a vy si s dopravou nemusíte dělat starosti.
Smuteční kytice se vystavují přímo na rakev nebo do prostoru před ní. Je-li smuteční obřad v kostele, mějte na paměti, že farář musí mít možnost k rakvi přistupovat, a proto se pro něj z jedné strany ponechává volný prostor. Smuteční věnce a květinová aranžmá se zpravidla vystavují na připravené stojany. Pokud chcete stojany přemístit, nemanipulujte s nimi sami a oslovte pracovníka pohřební služby nebo obřadníka. Je velmi důležité, aby smuteční květiny byly k obřadu dodány s dostatečným předstihem a byl tak dostatek času na jejich naaranžování a případné úpravy před samotným obřadem.
Dobří floristé jsou schopni kytici či věnec dopravit na sjednané místo. Smuteční kytice a věnce jsou pak jimi aranžovány přímo v obřadní místnosti, či předány pohřební službě.